TO JEST MIEJSCE,
W KTÓRYM MOŻESZ PORUSZYĆ KAŻDY TEMAT BEZ OBAWY, ŻE KTOŚ CI GO USUNIE.

obraza uczuć

Tu nie kopiujemy katechizmu, tu rozmawiamy szeroko o religiach i wierzeniach.
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 281
Rejestracja: 10 cze 2020, 1:37
Lokalizacja: wieś

obraza uczuć

Post autor: skaranie boskie »

Całkiem niedawno spotkałem się z zarzutem (akurat nie pod moim adresem) obrazy uczuć religijnych.
Czym jest takowa obraza wyraźnie precyzuje polski kodeks karny w artykule 196 ustawy z 1997 roku. Zacytuję, a co mi tam...
Art. 196 KK pisze:Obrażanie uczuć religijnych innych osób

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zadałem sobie trud odszukania związku frazeologicznego "obraza uczuć" we wszelkich dostępnych słownikach języka polskiego i... nie znalazłem niczego! Sorry, znalazłem - obrazę uczuć religijnych. Taka sytuacja nasunęła mi wniosek, że jedynymi uczuciami, jakie można obrazić są te konkretne, przypisane mniej lub bardziej uzasadnionym wierzeniom, dodatkowo popartym zinstytucjonalizowaną ich formą.
Czyli tak - jeśli ktoś obraża moją miłość (uczucie) do najbliższej mi osoby, to nic mi do tego, bo coś takiego nie istnieje. Jeśli natomiast ktoś powie, że wszyscy katolicy wierzą w złotego cielca (Monstrancja), należy go skazać na męki piekielne, a najlepiej od razu spalić na stosie. Widzicie absurd tej sytuacji? Jeśli religia nie do końca wyprała wasze mózgi, to pewnie tak. A przecież uczucie miłości do dziecka (męża, żony, kochanki, brata itp.) to chyba coś więcej, niż miłość do kawałka metalu, choćby najdroższego, w którym ktoś zamknął hipotetycznego Boga w postaci okrągłego białego placka.
Jaki stąd wniosek?
Religie potrafią wszystko. Potrafią nawet wyssać kasę z ludzi, których już wcześniej odarto ze skóry. Nie potrafią natomiast jednego - zastosować się do zaleceń, jakie zaproponowali im wszyscy ludzie, którzy za prekursorów tychże religii są powszechnie uważani. Żeby się nie zagłębiać w meandry mało u nas znanych wyznań, odniosę się jedynie do słów Jezusa, zapisanych na kartach, które (podobno) legły u źródeł polskiej religii państwowej. Nie zacytuję Wam ich, podpowiem tylko, gdzie możecie je znaleźć: Mt 18; 21-22. Nie leńcie się i poszukajcie, to tylko dwa wersy.

Nie będę ukrywał, że oczekuję na polemikę, szczególnie ze strony ortodoksyjnych katolików. Jak znam życie, nadaremnie...
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


admin@egoija.pl
Awatar użytkownika
Tomala76
Posty: 29
Rejestracja: 18 lip 2021, 16:01
Płeć:

obraza uczuć

Post autor: Tomala76 »

skaranie boskie pisze: 25 cze 2020, 22:04 Art. 196 KK pisze:
Obrażanie uczuć religijnych innych osób

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Hmmm JHWH a potem Jezus łamali nagminnie artykuł 196 KK 🤣🤣
A tak na serio... Mówiąc językiem biblijnym, obraza uczuć religijnych dotyczy osób cielesnych nie duchowych.
Nie przypominam sobie aby ktoś obraził moje uczucia religijne 🤣
Owszem może spowodować smutek, ból, gniew, zgorszenie wyrządzonymi złem i jego skutkami. Ale to inne ujęcie problemu.
Awatar użytkownika
skaranie boskie
Administrator
Posty: 281
Rejestracja: 10 cze 2020, 1:37
Lokalizacja: wieś

obraza uczuć

Post autor: skaranie boskie »

Tomala, jesteś wielki.
Ja tu się bardziej spodziewałem najazdu Hunów, niż rzeczowej odpowiedzi. Polemiką nie jest, bo zdania mamy - jak widzę - podobne, niemniej fajnie że rozmowa nie schodzi na wyżyny sutereny. Dziękuję.
Kloszard to nie zawód...
To pasja, styl życia, realizacja marzeń z dzieciństwa.


admin@egoija.pl
FrankJScott
Posty: 400
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:47

obraza uczuć

Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Excellent Product Guide 316f5f4
xardoc
Posty: 6805
Rejestracja: 18 lut 2024, 6:45

obraza uczuć

Post autor: xardoc »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
FrankJScott
Posty: 400
Rejestracja: 02 lis 2023, 18:47

obraza uczuć

Post autor: FrankJScott »

Please try Google before asking about Excellent Product Guide e46e3ae
ODPOWIEDZ